OTOMOTİVDE ELEKTRONİK ÜRÜNLER
AKÜ ŞARJ CİHAZI GÖSTERGESİZ
ELO Kodu
220.100.004    12V  5A
220.100.005    24V  3A
220.100.006    6V    5A 

ELO Akü Şarj Cihazı Tam Otomatik SMPS Model Ful Korumalı, şarj voltaj sınırını aşmadan akülerin ihtiyacına göre en sağlıklı şekilde şarj olmalarını sağlar. Akü, şarj voltajı sınırına yaklaştıkça, cihaz otomatik olarak şarj akımını kısar. Daha sonra sadece akünün iç direncinden doğan kayıpları karşılamak üzere tampon şarja geçer ve akünün o anki durumuna göre mA seviyesinde, sadece kayıpları karşılamak amacıyla şarja devam eder (Tampon şarj). Böylece akünün en üst seviyede şarjlı kalması sağlanır. Cihaz SMPS mimariye sahip olup, %85 ve üzeri verimlilik ile çalışır. Standart lineer şarj cihazlara göre çok daha az ısınır ve dolayısıyla arızalanmaz.
 
AKIM SINIRLAMASI
Cihaza birden fazla veya bozuk akü bağlanması halinde, çıkış voltajı düşürülerek çıkış akımını 5 amperde sınırlar. Aküler normal şarj seviyesine gelene kadar 5 amperle şarja devam edilir. Akü voltaj seviyesi 13.8V (24V aküde 27,6V) ulaştığında şarj akımı orantılı olarak düşer. Cihazın ön panelinde bulunan ve şarj durumunu gösteren LED kırmızı yandığı sürece akü şarj olmaktadır. LED yeşile döndüğünde akü tam dolu durumdadır.
 
KISA DEVRE KORUMASI
Cihaza akü bağlanmadan çıkış vermez. Bu nedenle akü bağlanana kadar terminaller kısa devre edilse bile çıkışta enerji olmadığından dolayı herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Akü doğru bağlandığında cihaz çıkış vermeye başlar. Daha sonra kutuplar sökülerek kısa devre edilse dahi cihaz bu olumsuzluğu hisseder ve çıkış gerilimini kapatarak kısa devrenin vereceği zararları engellemiş olur.
 
AKÜ KUTUPLARININ CİHAZA TERS BAĞLAMA KORUMASI
İlk kullanım sırasında akü kutupları yanlışlıkla ters bağlanmış ise cihaz çıkış vermez. Dolayısıyla cihazın ve akünün hasar görmesini önler. Ancak kutuplar doğru bağlanarak cihazın çıkış vermesi sağlandıktan sonra kutuplar sökülürse, cihaz çıkış vermeye devam eder. Bu durumda kutupların ters bağlanması halinde cihaz bu olumsuzluğu da hisseder ve çıkış gerilimini kapatarak kendisinin ve akünün zarar görmesine izin vermez. Cihazın ön panelinde bulunan "Kutup Bağlantı Hatası" bilgi LED'i kırmızı yandığında akü kutup başları ters bağlanmıştır ve düzeltilmesi gerekir. Bağlantı doğru yapıldığında cihaz şarj etmeye başlar.
 
AŞIRI ISI KORUMASI
Cihaza çok sayıda paralel akü, izin verilen deşarj değerleri altına düşmüş akü veya bozuk akü bağlanması halinde uzun süre maksimum şarj değeri olan 5 amper akım çekileceğinden cihaz ısınacaktır. Elektronik devre elemanları aşırı ısındığında cihaz ısıl korumaya girer. Bu durumda cihaz kendini kapatarak korumaya geçer. Cihaz izin verilen ısıya döndüğüne otomatik olarak şarj etmeye devam eder.
 
GİRİŞ VOLTAJI SINIRLARI
Cihazı besleyen giriş voltajı 220 VAC olmalıdır. Ancak giriş voltajında dalgalanmalar olabileceği düşünülerek cihaz, 176 volt ile 264 volt arasındaki şarj voltajında ve akımında hiçbir değer değişikliği olmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

ELO Tam Otomatik SMPS Model Ful Korumalı Akü Şarj Cihazları ile ilgili teknik dokümanlara ulaşmak için TEKNİK BİLGİLER butonunu tıklayın.
ÖNE ÇIKANLAR